Pembe çocuk şapkası

Yine blogumu ihmal ettim. Aslında boş durmuyorum ama zaman bulamıyorum bir türlü diğer blogumu update ederken bunu edemiyorum. Bunu ederken diğer kalıyor. Birde bu aralar çok koşturmaca gidiyor herşey.Bu şapkayıda yaptım hatta sahibine bile ulaştı ama ben eklemeye ancak fırsat bulabiliyorum.

 

Bu şapkayı ne zamandır yapmak istiyordum. Dışarıda birkaç kişinin başında görmüştüm ama modeli anlayamamıştım. Daha sonra birkaç blogda gördüm yapılışını sordum cevabını alamadım . Daha sonra yün satan bir arkadaşımın dükkanında gördüm o bana 3 parça halinde yapıldığını söyledi.(Teşekkürler Esincim) . Bende ölçüleri Ege'nin kafasına göre uyarlayarak çıkarttım örneği. Şapkanın sahibi oğlumla aynı gün doğan hatta ondan 1 saat sonra doğan İremnaz'ın güle güle giysin fıstığım.

Yapılışına gelince;

 Ben Anchor'un İkaros'unu kullandım. 9 ilmek atarak ilk sırada ters örerek sıra başına geldim. Daha sonra 1 yü 1 arttırma 1 yüz 1 arttırma şeklinde sırayı tamamladım arkasında yine ter ördüm bu şekilde yuvarlak elde ediyoruz ölçüyü başın üst kısmına ölçerek belirleyebilirsiniz. Ben yazdığım kağıdı kaybetmişim  yanlış hatırlamıyorsam her dilim 9 ilmek olana kadar arttırdım.

Daha sonra bu parçayı kesip bitiriyoruz. İkinci parça için yine ilmek atıyoruz. Ben 26 ilmek attım

 Ve dairenin çevresi kadar 2 ter 2 düz örgü ördüm ve bunuda keserek bitirdim. Bu aşamadan sonra 1. parçayı yanından dikiyoruz ve daire oluşuyor. Daha sonrada bu parçayı dairenin kenarlarına dikiyoruz.

Şapkanın siperlik kısımını yapmaya sıra geliyor. Ben siperlik için kordonlu şiş ile kenarlarından ilmek alarak başladım.

2. sırada 15 ilmekde bir arttırdımki biraz volan oluşsun diye. Daha sonra 5-6 sıra ördükten sonra her 3 ilmekde bir 1 ilmek kestim. Diğer sıradada kestiğim ilmeği arttırdım. Sonra yine aynı sayıda örerek son sıradan bir önce 15 ilmekde bir azalttım ve kestim. Daha sonra delik yerlerini ortalayarak 2 kat şeklinde siperliği içden diktim.

İşte bu kadar kolay ve bir okadarda güzel bir model.

Herkese sevgiler..

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !