İlmek atlalamalı Şapka Örneği

Bu aralar yine blogumla ilgilenmeye fırsat bulamıyorum. Bazı sorulara bile cevap veremiyorum. 2 blogla uğraşmak gerçekten çok zormuş. Özelliklede iyi birşeyler yapmak için çabalarsanız, gerçekten çok vakit alıyor. Birçok örneği ve tarifi detaylı anlatmak istiyorum o zamanda çok fazla zaman gerektiriyor. İşte bu şapkayıda en güzel şekilde anlatabilmek için uzun zamandır eklemeye fırsat bulamamıştım. Şapkanın ardından bitmiş ama dikilmeyi bekleyen parmaksız eldivenleri gelicek. Birde halen bitmemiş olan atkısı sırada.

Şapkanın modelini elimden düşüremediğim geçen sene almış olduğum Burda'nın aksesuar dergisinden  aldım. Yine orasını kaynak gösterek anlatacağım. Modele İlmek atlamalı model deniyor. Örneği kavrayana kadar sürekli işaret açıklamalarına bakarak yapmak gerekiyor.

İşaret açıklamalarını dergiden fotoğrafını çekerek yayınlıyorum.

Örnek yukarıdaki şemaya göre işliyor.

Açıklaması;

İp anchor pegasos 100 gr , şiş 8 numara , Ekstrafor

86 ilmekle başlayın. Dönüş sırasını yüz örün. Ardından ilmek uzatmalı desende devam edin. Şapkanın kenarı için başlangıçtan sonraki 5. sırada eşit aralıklı olarak 4 ilmek eksiltin. Bunu izleyen her 4. sırada 4 er ilmek eksiltilecek. Baş kısmı için başlangıçtan itibaren 44. sırada her 5. ve 6. ilmeği birlikte örün. İzleyen 7. sırada her 4. ve 5. ilmeği birlikte örün. Bir sonraki sırada her 3. ve 4. ilmeği birlikte örün. İzleyen 3.sırada her 2. ve 3. ilmeği birlikte örün ve izleyen sırada her 2 ilmeği birlikte örün. Klan 11 ilmeği için ipiyle büzün. Şapkanın arka dikişini kapatın. Şapkanın tersini çevirin  ve başın en üstüne gelen kısımda ortada 16 cm çapında bir daire belirleyip işaretliyin. Tam bu noktadan içeriye doğru 3m genişlikte bir kenar pensi yapın. Şapkanın yukarıya doğru daha dik durması için. Şapkayı tekrar çevirin ve alt kısmına sık iğne yapın. Şapkaya uygun bir bant yapıp fiyonk yapın. Ben en uygun renkde bir ekstrafor buldum ve gözükmeyecek şekilde kenarlarından dikerek tutturdum.

Şapkanın bant dikilmeden halide bu şekildeydi. İsterseniz bu haliyle bile kullanabilirsiniz.

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !